nasza szkoła
galeria
moodle
o szkole
historia
plan zajęć
nauczyciele
osiągnięcia
kontakt
nasza szkoła



      Język niemiecki - podsumowanie projektu „Das Bild der Anderen” W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie klas szóstych, uczęszczający na koło z j.niemieckiego, brali udział w projekcie: „Das Bild der Anderen”.
      "Das Bild der Anderen" jest projektem e-mailowym, skierowanym do uczniów w różnych kategoriach wiekowych uczących się języka niemieckiego. Ma on na celu motywowanie uczniów do pisania listów w języku niemieckim do swoich rówieśników z innych krajów o podobnym poziomie kompetencji językowej i o podobnych zainteresowaniach.
W tym roku szkolnym wymienialiśmy listy z uczniami z Grecji, z miasta Patras.
W czasie trwania projektu uczniowie nie tylko poszerzyli znajomość języka, ale dowiedzieli się również, jak żyją ich i koledzy i koleżanki z Grecji. Wymienili się informacjami dotyczącymi m.in. rodziny, życia codziennego, zainteresowań, okolicy, zwyczajów i tradycji kulinarnych.
Koordynatorką po stronie greckiej była pani Elena Terzi. Po stronie polskiej pani Małgorzata Trawicka i Anna Olszewska.
Projekt zaowocował chęcią dalszej współpracy, zarówno po stronie polskiej jak i greckiej!!!
      Na zakończenie projektu obie grupy wymieniły się pamiątkami z obu krajów oraz krótkimi filmami. Uczniowie z obu grup mogli zobaczyć siebie nawzajem i pozdrowić się w języku niemieckim!
Pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę!
      „Euer Video war super...Ihr seid echt Profis!!! Was für eine schöne Schule, was für Räume...Macht weiter so!!!“- to miły komentarz naszych przyjaciół korespondencyjnych do naszego filmu.
                                                                                   





      W sobotę 13.06.2015 zakończyły się zmagania naszych drużyn U-9 i U-11 w turnieju piłkarskim Mistrzoatwa Deichmann 2015. Młodsza grupa grająca jako Hiszpania zajęła ostatecznie 9 miejsce na 40 startujących drużyn. Natomiast grupa starsza Belgia dotarła, aż do finałów i zajęła 4 miejsce na 29 ekip startujących w tej kategorii.

Reprezentacja szkoły w piłce nożnej w kategorii U-10 po awansie do finału wojewódzkiego Kujawsko-Pomorskiej Ligi Orlika zajęła V miejsce. Finał odbył się 17.06.2015 we Włocławku, a naszą szkołę reprezentowali: Wiktor Lewandowski, Roch Kłosiński, Franek Bednarek, Paweł Sowiński, Szymon Chenc, Aleksander Więcławski, Nikodem Dziurlikowski, Mateusz Wegner, Maciej Przybylski, Jakub Kozakiewicz.
Dodać należy,że wywalczone V miejsce w finale to znakomity wynik, w całej imprezie brało udział 55 drużyn z całego województwa.                                                                                    



      Na zajęciach dodatkowych z języka francuskiego uczniowie klas piątych poznają kulturę Francji, jej obyczaje, język oraz przygotowują scenki. Wynikiem ich pracy było przedstawienie teatralne, które zostało zaprezentowane przed uczniami z innych klas. W ramach obchodów Święta Muzyki Simona Pietruszka oraz Karolina Przybylska prezentowały francuskie piosenki.                                                                                    



      Dnia 14 kwietnia 2015r. odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród dla laureatów konkursów przedmiotowych. Oto zdjęcia uczniów naszej szkoły, którzy zostali laureatami z języka francuskiego: Martyna Adamczyk, Barbara Bohdan, Karolina Ciechan oraz Stanisław Świstowski.
      Gratulujemy sukcesów!!!                                                                                    



      Ostatnie dni maja i pierwsze dni czerwca obfitują w występy naszych młodych piłkarzy w turniejach organizowanych w hali oraz na boiskach. 25 maja kadra piłkarska U - 11 w składzie Wiktor Lewandowski, Jakub Masłowski, Sebastian Dudziński, Nikodem Dziurlikowski, Wiktor Jarzębiński, Aleksander Ćwik, Maks Kazuro, Aleksander Więcławski walczyła w turnieju halowym w SP Nr 32 w Toruniu.
      Natomiast kadra szkolna U-10 w składzie Wiktor Lewandowski, Kłosiński Roch, Więcławski Aleksander, Dziurlikowski Nikodem, Rutkowski Franciszek, Sowiński Paweł, Chenc Szymon, Przybylski Maciej, Wegner Mateusz, Bednarek Franciszek 2 czerwca w Białych Błotach wywalczyli awans do finału wojewódzkiego Ligi Orlika, który odbędzie się 17 czerwca we Włocławku, a 3 czerwca zajęli pierwsze miejsce w turnieju "Pod chmurką" organizowanym w SP Nr 17 w Toruniu. W turnieju "Pod chmurką" Franek Rutkowski otrzymał tytuł najlepszego zawodnika.                                                                                    



      Dnia 13 maja odbyły się warsztaty językowe w ramach Dnia Francusko - Niemieckiego.
W warsztatach brali udział uczniowie klasy 2, 3a i 3b.
      Zajęcia z języka niemieckiego pod opieką nauczyciela poprowadziły starsze koleżanki z klasy 6: Karolina, Klaudia i Maja. Zaangażowanie prowadzących wpływało zdecydowanie motywująco na pracę uczniów, a i starszym koleżankom udzielił się dobry humor wszystkich uczestników.
Prowadzące warsztaty zaproponowały dzieciom różnego rodzaju gry językowe, zabawy i konkursy zachęcające do rywalizacji, a wysiłki uczestników nagradzane były drobnymi upominkami.
      Bardzo atrakcyjną częścią warsztatów była nauka kroków tańca bawarskiego.
      Celem warsztatów było zmotywowanie uczniów do nauki języka niemieckiego i pokazanie im, że nie jest to język trudny. Pomysł był strzałem w dziesiątkę!
      W czasie warsztatów z języka francuskiego uczniowie uczestniczyli w zabawach leksykalnych, brali udział w quizie o Francji a także w konkursie plastycznym. Poznali starsze koleżanki, Agatę Pietrzak z kl.6 i Inez Odolecką z kl.I gimnazjum, które pomagały im w rozwiązywaniu trudniejszych zagadnień. Przekonały się, że nauka języka może być dobrą zabawą. Z zaangażowaniem rywalizowały w kolejnych zadaniach i z wypiekami na twarzy czekały na wyniki.

      Dzieci degustowały rogaliki a na koniec otrzymały upominki.                                                                                    



      Dnia 28 maja 2015 r. w Przedszkolu Kangurek odbyły się Mistrzostwa Torunia Przedszkolaków (dzieci urodzonych w 2008 r. i młodszych). W zawodach wzięło udział 20 małych zawodników z toruńskich przedszkoli oraz szkół. Dzieci rozegrały 5 rund, tempem po 15 min na zawodnika. Naszą szkolę reprezentowało dwóch chłopców, wyłonionych w szkolnych eliminacjach: Jakub Rokicki i Filip Muszytowski (obaj z klasy 1b). Wielki sukces odniósł Jakub Rokicki, który wygrywając wszystkie swoje partie, bezapelacyjne zwyciężył w całych zawodach. Dobrym wynikiem może pochwalić się również nasz drugi reprezentant Filip Muszytowski, który zdobył 3 punkty, zajmując 5 miejsce. Warto dodać, że chłopcy w ostatniej rundzie musieli rozegrać pojedynek między sobą, który zdecydował o podziale miejsc. Tym razem lepszą formą wykazał się Kuba dlatego to on stanął na najwyższym stopniu podium. W tym turnieju nie było jednak przegranych. Wszyscy zawodnicy za rywalizację otrzymali medale, dyplomy oraz upominki.
      Serdecznie gratulujemy!                                                                                    



      Dnia 13 czerwca uczniowie z klas 4, 6 i gimnazjum reprezentowali naszą szkołę na XII OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU MAŁYCH FORM SCENICZNYCH AbrAcAdAbrA „Pierwsze kroki na scenie w języku francuskim”
      Uczniowie klas 4-tych zdobyły nagrodę za najlepsze stroje, uczniowie klas 6-tych za grę aktorską, a sztuka teatralna prezentowana przez gimnazjum wywołała ogólny entuzjazm i uzyskała nagrodę za całokształt.
      Gratulujemy uczniom wspaniałym występów i czekamy na następne.                                                                                    



      Nasi uczniowie z sukcesem sprawdzili swoją wiedzę biblijną na temat: „Dzieje patriarchy Jakuba i jego synów (Rdz 25–50)” w VI Konkursie Biblijnym organizowanym przez Wydział Teologiczny UMK w Toruniu.
Kategorię Szkół Podstawowych w Diecezji Toruńskiej i w Diecezji Pelplińskiej wygrał Alekander Szydłowski a czwarte miejsce zajął Jan Piórkowski.                                                                                    



      12 kwietnia muzycy z naszej szkoły wybrali się do Chocenia. Tego dnia odbył się w tamtejszym centrum kultury III Wojewódzki Festiwal Piosenki Obcojęzycznej pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego Piotra Całbeckiego.
Zespół w składzie:
      Borys Wojciechowski - wokal
      Adam Oleśków - instrument klawiszowy
      Dawid Trawicki - gitara elektryczna
Zdobyli na festiwalu III miejsce.
                                                                                   



      W kwietniu rozpoczęły się kolejne Mistrzostwa Piłkarskie Deichmann 2015. Nasza szkoła wystawiła dwie reprezentacje w kategorii U-9 i U-11. Młodsza grupa gra jako Hiszpania w składzie Kłosinski Roch, Przybylski Maciej, Wegner Mateusz, Klecha Adam, Ostrowski Michał, Bednarek Franciszek, Gajewski Adam, Sztachelski Franciszek, Kozakiewicz Jakub.

Starsza grupa gra jako Belgia w składzie Lewandowski Wiktor, Masłowski Jakub, Rutkowski Franciszek, Dudziński Sebastian, Jarzębiński Wiktor, Sowiński Paweł, Ćwik Aleksander, Kazuro Maks, Więcławski Aleksander, Dziurlikowski Nikodem.

Zmagania naszych drużyn można śledzić na stronie www.kochamsport.pl                                                                                    



      25 marca 2015 w Toruniu odbyła się konferencja metodyczna Wydawnictwa Szkolnego PWN. W programie konferencji zawarty był m.in. wykład Steffena Möllera „Po polsku jestem bardziej sympatyczny. Dlaczego warto uczyć się języków obcych?”, w którym gość specjalny wskazywał efektywne sposoby nauki języka obcego.
Dzięki uprzejmości Steffena Möllera nasza szkoła otrzymała życzenia powodzenia, pozdrowienia oraz autograf.

      Steffen Möller – (ur. 1969) niemiecki aktor, pisarz i kabareciarz. Znany jest również z programu Europa da się lubić oraz serialu M jak miłość. Autor książek m.in. „Viva Polonia”, „Berlin-Warszawa-Express. Pociąg do Polski.”,„Viva Warszawa”.                                                                                    



      W sobotę 9.05.2015 odbyły się Mistrzostwa Społecznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia "Edukacja " w Judo.
W zawodach startowało 36 uczniów naszej szkoły.
Gratuluję wszystkim uczestnikom zawodów osiągniętych wyników.
Pragnę również podziękować wszystkim za pomoc w organizacji turnieju.
                                     trener judo : Mariusz Tesznar
                                                                                   



      Dnia 8 maja nasi uczniowie mieli okazje zaprezentować się w Domu Muz z okazji "Obchodów Dnia Tańca". Występy zostały nowogródzkie gromkimi brawami publiczności.                                                                                    



      Bohaterowie Zaklęci w obrazach …. To druga, wzbogacona wersja wystawy poświęconej zacnym ludziom historii. Bohaterami zostali uczniowie klas szóstych, którzy na kilkanaście minut zastygli w obrazach.                                                                                    



      Projekt Krzyżacy czyli … jak budowano zamki i twierdze i jak się w tamtych czasach „noszono” czyli moda krzyżacka według klas piątych.                                                                                    



      Szlakiem Napoleona w Toruniu …. Przemierzały gimnazjalistki.                                                                                    



      Projektowo…. Czyli co robimy, kiedy nasi szusują po trasach.                                                                                    



      Forty w Toruniu …. odwiedziły gimnazlaistki.                                                                                    



      Kolejne spełnione marzenie przez Spiżarnię Talentów Ukrytych i Fundację Mam Marzenie. Tym razem uraczyliśmy ogromną radością Maurycego z Golubia Dobrzynia. A dla niego? Extra Plac Zabaw, który razem z firmą wspomagającą stawialiśmy. Cudownie jest spełniać marzenia!!!!                                                                                    






      „Najpiękniejsza pisanka w rozmiarze XXL „ była w ubiegłym roku naszym wielkim sukcesem. Wzięliśmy udział w konkursie zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski i zajęliśmy pierwsze miejsce. W tym roku również postanowiliśmy zmierzyć się z „ogromnym jajkiem” i zamienić je w świąteczny kawałek Torunia.                                                                                    








      W czwartek 26.03.2015 reprezentacja szkoły w piłce nożnej kategorii wiekowej U-10, wystąpiła w Finale Wojewódzkim o Puchar Tymbarku, który odbył się w Świeciu. Zajęliśmy bardzo wysokie czwarte miejsce z pośród dwudziestu najlepszych ekip z całego województwa. Drużyna grała w składzie: Lewandowski Wiktor, Kłosiński Roch, Sowiński Paweł, Więcławski Aleksander, Dziurlikowski Nikodem, Przybylski Maciej, Wegner Mateusz, Chenc Szymon, Rutkowski Franciszek.                                                                                    



      Uczennice naszej szkoły:

Adrianna Kozak i Katarzyna Pawłowska zajęły czwarte miejsce w Mistrzostwach Torunia w Tenisie Stołowym Szkół Gimnazjalnych

Karolina Dobies i Klaudia Gotlibowska zajęły trzecie miejsce w Mistrzostwach Torunia w Tenisie Stołowym Szkół Podstawowych, zdobywając puchar i brązowe medale.


      Uczenniowie naszej szkoły:

Włodzimierz Nowakowski i Marek Mucha zajęli trzecie miejsce w Mistrzostwach Torunia w Tenisie Stołowym Szkół Gimnazjalnych , zdobywając puchar i brązowe medale

Marcel Witt i Maks Gotlibowski zajęli szóste miejsce w Mistrzostwach Torunia w Tenisie Stołowym Szkół Podstawowych

Wszystkim Gratulujemy!!!                                                                                    



      Reprezentacja szkoły U - 10 w składzie Lewandowski Wiktor, Kłosińskim Roch, Dziurlikowski Nikodem, Przybylski Maciej, Wegner Mateusz, Bednarek Franciszek, Rutkowski Franciszek, Więcławski Aleksander zajęła drugie miejsce w Turnieju Piłki Nożnej klas I-III o Puchar Dyrektora SP 34 w Czerniewicach.                                                                                    



      … „Policjant to naprawdę nasz przyjaciel bliski”… tak brzmią słowa piosenki i my z tymi słowami się zgadzamy. W czasie rejsu na jednej z wysp czekał na nas policjant. Najpierw troszeczkę przestraszyliśmy się pana w mundurze. Zaczęliśmy zastanawiać się, czy aby nie mamy czegoś za uszami . Wkrótce okazało się, że chce nam pokazać na czym polega jego praca. Wyjaśnił dlaczego ma tyle różnych mundurów. Pokazał narzędzia, które pomagają mu w pracy… Najbardziej jednak spodobało nam się (zwłaszcza chłopakom) policyjne auto. Niestety, by nie przestraszyć pozostałych mieszkańców wyspy, nie mogliśmy włączyć sygnału. Szkoda. Może następnym razem…                                                                                    



     
„Kochani dziś okazja rzadka,
Mamy Dzień Babci oraz Dziadka.
Jak wiecie jest ich razem czworo.
Co można sprawdzić gdy się zbiorą.
Wciąż mówią o tych latach,
Gdy jeszcze dziećmi byli mama i tata”.
                                                                                   



     
„Na straganie w dzień targowy
Takie słyszy się rozmowy:

"Może pan się o mnie oprze,
Pan tak więdnie, panie koprze."

"Cóż się dziwić, mój szczypiorku,
Leżę tutaj już od wtorku!"…                                                                                    





      W drugim tygodniu ferii zimowych w ramach projektu W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH dzieci na podstawie wiersza Jana Brzechwy nagrały słuchowisko zatytułowane NA STRAGANIE.                                                                                    

                     Odtwarzaj




      Kolejna wyprawa do lasu wyostrzyła nasz zmysł wzroku. Obserwowaliśmy wszystko co znajduje się nad naszymi głowami, na wysokości oczu i pod nogami. Każdą informację przenosiliśmy do karty pracy, by potem umieścić ją na klasowej gazetce. Powstało jedno, wspólne drzewo iglaste. Zauważyliśmy, że na leśnej polanie rośnie kuzyn Bartka – młody dąb. Zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Może za parę lat będzie przypominał swojego starszego kuzyna?                                                                                    



„Już KARNAWAŁ
włożył maskę,
drzwi otworzył z hukiem!
Z trzaskiem!
Wpadł jak wicher
do pokoju!
W czym?
W karnawałowym stroju…” (D. Gellner)                                                                                    



      „Święty Mikołaj to taki święty,
Który przynosi dzieciom prezenty
I chodź to może jedynie bajka,
Mieszka podobno gdzieś w Mikołajkach…” (M. Brykczyński)                                                                                    






      Miło nam pochwalić się, że Indywidualnym Mistrzem Torunia Szkół Podstawowych w Szachach na rok 2015 został nasz uczeń klasy czwartej Jakub Masłowski.

Gratulujemy.                                                                                    








           Zapraszamy na przedstawienie jasełkowe dla rodziców dnia 8 stycznia 2015 r. o godz. 17:00 w dużym budynku.                     


     Szanowni Państwo

      Zgodnie z przedstawionym we wrześniu kalendarium przerwa świąteczna trwa w tym roku od poniedziałku 22 grudnia 2014 r. do 6 stycznia 2015 r. (w tym czasie szkoła nie pracuje).
Sekretariat będzie czynny 22 i 29 grudnia i 5 stycznia w godzinach od 9:00 do 13:00
      Natomiast zgodnie z Państwa życzeniami wyrażonymi na zebraniach w tym roku szkolnym uruchomimy ferie zimowe w szkole w drugiej połowie lutego.







     

      Reprezentacja naszej szkoły w piłce nożnej wystąpiła w turnieju piłkarskim O Puchar Tymbarku.
Finał powiatowy odbył się w Chełmży, gdzie drużyna U - 10 w składzie : Więcławski Aleksander, Dziurlikowski Nikodem, Sowiński Paweł, Bednarek Franciszek, Rutkowski Franciszek, Kłosiński Roch, Wegner Mateusz, Lewandowski Wiktor, Przybylski Maciej, Chenc Szymon zajęła drugie miejsce.                                                                                    



      Uczniowie, którzy przeszli do etapu rejonowego wojewódzkich konkursów przedmiotowych w gimnazjum.

1. Karolina Ciechan – chemia, j.francuski,matematyka
2. Hubert Ciechanowski – j niemiecki
3. Karolina Pawłowska – matematyka, biologia
4. Dominika Kraszucka – chemia
5. Marek Mucha - matematyka
6. Wiktoria Boniek – chemia, geografia, biologia
7. Julia Florek – chemia
8. Barbara Bohdan – j francuski, j polski
9. Maciej Ślesik – geografia, historia, j angielski, j polski, biologia
10. Mikołaj Różański - historia
11. Aleks Gotlibowski – geografia
12. Magdalena Moraczewska – j angielski
13. Zuzanna Łatuszyńska – j angielski
14. Stanisłąw Świstowski – j francuski
15. Inez Odolecka – j francuski
16. Martyna Adamczyk – j francuski
17. Mateusz Ostrowski – j niemiecki
18. Konrad Szczepański – j niemiecki
19. Hubert Żyto - biologia

Życzę powodzenia na dalszych etapach – Grzegorz Sieniawski
                                                                                   


  

      Uczniowie, którzy przeszli do etapu rejonowego wojewódzkich konkursów przedmiotowych w szkole podstawowej.

1.Bartosz Bohdan z matematyki
2.Martyna Brucka z j. angielskiego
3.Michał Ciechan z matematyki i j. angielskiego
4.Maks Ciechanowski z przyrody
5.Weronika Dankiewicz z j. polskiego i j. angielskiego
6.Karolina Dobies z matematyki
7.Alicja Golińska z matematyki, przyrody, j. polskiego, j. angielskiego
8.Natalia Grzelak z j. polskiego ,przyrody, j. angielskiego
9.Nadia Kasprowicz z j. angielskiego.
10.Jan Kłosiński z j. angielskiego
11.Karol Kopaczewski z j. angielskiego
12.Filip Mazurek z matematyki
13.Julia Mieszczak z matematyki
14.Monika Moraczewska z matematyki, przyrody, j. polskiego, j. angielskiego
15.Jakub Morawski z matematyki
16.Patryk Olewiński z angielskiego
17.Maja Ozbayoglu z angielskiego
18.Mateusz Polaszewski z przyrody i j. angielskiego
19.Agata Pietrzak z j. polskiego, przyrody i matematyki
20.Jan Piórkowski z j. polskiego i przyrody
21.Paweł Piórkowski z przyrody
22.Zofia Rutkowska z j. polskiego, j. angielskiego, i matematyki
23.Zofia Sobiesiak z j. polskiego i j. angielskiego
24.Karolina Szczepańska – z j. polskiego i matematyki.
25.Aleksandra Szynkora z matematyki, przyrody, j. polskiego, j. angielskiego
26.Dawid Trawicki z j. angielskiego i matematyki
27.Karolina Żyto z matematyki, przyrody, j. polskiego, j. angielskiego

Życzę powodzenia na dalszych etapach – Grzegorz Sieniawski
                                                                                   



      Uczniowie, którzy przeszli do etapu rejonowego wojewódzkiego konkursu przedmiotowego „LIGA ZADANIOWA” w szkole podstawowej i w gimnazjum

SZKOŁA PODSTAWOWA
1. MICHAŁ CIECHAN
2. JAKUB DOBIES
3. KAROLINA DOBIES
4.KACPER GIEMZA
5.ALICJA GOLIŃSKA
6.NATALIA GRZELAK
7. NADIA KASPROWICZ
8. FILIP MAZUREK
9.JULIA MIESZCZAK
10. MONIKA MORACZEWSKA
11. JAKUB MORAWSKI
12.ADAM OLEŚKÓW
13. JAN PIÓRKOWSKI
14.PAWEŁ PIÓRKOWSKI
15. AGATA PIETRZAK
16. ZOFIA RUTKOWSKA
17. KAROLINA SZCZEPAŃSKA
18. ALEKSANDER SZYDŁOWSKI
19. ALEKSANDRA SZYNKORA
20. DAWID TRAWICKI
21. KAROILINA ŻYTO

GIMNAZJUM
1. MAGDALENA MORACZEWSKA
2. INEZ ODOLECKA
3. MIKOŁAJ KOSTRZEWSKI
4. BERNARD OLENDER
5. KONRAD SZCZEPAŃSKI
6. LIWIA WITT
7. WIKTORIA BONIEK
8. HUBERT ŻYTO

Życzę powodzenia na dalszych etapach – Grzegorz Sieniawski
                                                                                   



      „Przyszłość poznać dziś chcemy, a więc wróżyć będziemy.
Dobrą zabawę przewidujemy, z tego co wyjdzie się pośmiejemy” Takie było motto andrzejkowego spotkania. Oj! Brzuchy bolały, oczywiście ze śmiechu, gdy odczytywaliśmy to, co przyniesie nam los. Buty, kubeczki, serca, wosk… wszystkie te przedmioty, kolejny już raz, próbowały uchylić rąbka tajemnicy, będącej naszą przyszłością…
Nikt z nas w to nie wierzy i każdy chce, by jego wróżba była śmieszna. Może w przyszłym roku ogłosimy konkurs na najweselszą przepowiednię?                                                                                    



      Nareszcie wzięliśmy udział w prawdziwych konkursach. Były to : „ Z poprawną polszczyzną na co dzień” i „ Z ortografią na co dzień”. Wzięliśmy się do galopu, pracowaliśmy jak mrówki i dajemy głowę, że stanęliśmy na rzęsach, by nauczyciele nie dostali białej gorączki, odczytując wyniki. Oby nasz wysiłek był grą wartą świeczki..                                                                                    



      Jednym z ciekawszych miejsc na Literkowej Wyspie jest Gdynia . Do tego portu wpłynęliśmy 30 września i zaraz rozpoczęliśmy poszukiwania profesora. Byliśmy na plaży, w Oceanarium, na Darze Pomorza… przeszukaliśmy cały skwer, a Boberka ani śladu.
Nie spotkały go ryby z akwarium, nie widziały go mewy, nawet wiatr grający na wantach nie słyszał o tym naukowcu. Chyba musimy zmienić kurs i poszukać innej wyspy.                                                                                    



      Kolejny raz rozpoczęliśmy… tzn. wypłynęliśmy w rejs.
Klasa druga i obie pierwsze (te prawie drugie) ruszyły w rejs po morskich głębinach… A dokąd? A dokąd? A dokąd?... Niestety!
Nie płyniemy na wprost. Zaglądamy do każdego zakątka, by odnaleźć profesora Leona Boberka. Przed świętami Bożego Narodzenia wyruszył z pomocą Świętemu Mikołajowi i do tej pory nie wrócił do laboratorium. Zabłądził. Teraz prosi o pomoc.
Czy odnajdziemy naszego naukowca wśród morskich odmętów?                                                                                    




      W roku szkolnym 2014/2015 na lekcjach języka niemieckiego realizujemy projekt Instytutu Goethego " Das Bild der Anderen".
Projekt polega na wymianie korespondencji mailowej pomiędzy dziećmi z całego świata, uczącymi się j. niemieckiego.                                                                                    



      Celem projektu jest wprowadzenie do tradycyjnej lekcji języka niemieckiego, opartej w głównej mierze na ustnej komunikacji, możliwości nadania jej autentycznego pisemnego wymiaru. Istotne jest również zmotywowanie uczniów, już po pierwszych godzinach niemieckiego, do pisania listów za pośrednictwem internetu. Projekt stwarza zatem uczniom możliwość opowiadania o sobie i poznania rówieśników w innych krajach, często bardzo egzotycznych. Uczniowie przekonują się, że także język niemiecki, obok angielskiego, jest językiem międzynarodowym, którym można porozumiewać się na całym świecie. Przede wszystkim zaś ,,Das Bild der Anderen” daje możliwość poznania innych, którzy okazują się tacy sami jak my. Należy dodać, ze projekt jest w pełni bezpieczny dla uczniów, gdyż E-maile administrowane są przez nauczyciela.
     W projekcie biorą udział uczniowie klasy 6, 6a oraz 6b.
     Nawiązaliśmy już kontakt z rówieśnikami z Grecji, którzy mieszkają w pięknym mieście Patra. Wszyscy uczniowie, zarówno polscy jak i greccy, są bardzo podekscytowani wymianą listów i zmotywowani do praktycznego zastosowania języka niemieckiego. Mamy nadzieję, że przyjaźnie zawarte drogą korespondencji przetrwają, a projekt będziemy kontynuować w kolejnym roku szkolnym.
     A na zdjęciach przyjaciele korespondencyjni z Grecji i z Polski.

         

                                                                                   




      Zapraszamy do obejrzenia nowych zdjęć w naszej galerii

  
  
                                                                                   


     Z ostatniej chwili
     NOWA KLASA PIERWSZA DLA SZEŚCIOLATKÓW

      Odpowiadając na duże zainteresowanie tych z Państwa, których sześcioletnie dziecko musi rozpocząć naukę w klasie pierwszej utworzyliśmy nową pierwszą klasę.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą szkoły i zapisania dziecka.
Zapewniamy opiekę jak w przedszkolu (od 7.00 do 17.00) oraz wszechstronny rozwój dziecka: w nauce, w sporcie, w muzyce , w językach obcych, we współpracy z innymi, w emocjach.
Robimy to skutecznie od dwudziestu dwóch lat (mimo przeróżnych reform oświaty).











      WYNIKI EGZAMINU GIMNAZJALNEGO NAJLESZYCH TORUŃSKICH GIMNAZJÓW

     

1. j.polski
2. historia
3. matematyka
4. przyroda
5. j.angielski podst.
6. j.angielski rozsz.
GIM. nr 4

brak
brak
brak
brak
brak
brak
Salezjanie

89,2
82,5
82,6
78,4
95,4
85,2
GIM. nr 11

83
73,5
78,8
70,8
93
85,2
Słowacki

87,6
71,7
75,9
76,0
92,6
90,0
Edukacja

86,9
83,2
90,4
84,3
97,3
90,6

      ŹRÓDŁEM DANYCH SĄ STRONY INTERNETOWE SZKÓŁ. GIMNAZJUM NR 4 I SALEZJANIE NIE OPUBLIKOWALI JESZCZE SWOICH WYNIKÓW.
KOLOREM CZERWONYM WYRÓŻNIONO NAJLEPSZE WYNIKI W TORUNIU.




      Wyniki tegorocznego egzaminu gimnazjalnego naszych uczniów (średni wynik całej klasy)

Część polonistyczna - 86,9 %           miasto Toruń – 70,2%
Część historyczna - 83,2 %              miasto Toruń - 61,8%
Część matematyczna - 90,4%          miasto Toruń - 53%
Część przyrodnicza - 84,3%             miasto Toruń - 54%
Część j. angielski podstawa - 97,3%           miasto Toruń - 72,1%
Część j. angielski rozszerzenie - 90,6%       miasto Toruń - 51,9%

Wszystkie wyniki naszego Gimnazjum znajdują się w IX najwyższym staninie.


      Wynik naszej Szkoły Podstawowej ze sprawdzianu szóstoklasisty

Edukacja - 34,29           miasto Toruń - 27,55

                                                                                                         Dziękuję wszystkim, którzy na ten sukces pracowali.
                                                                                                         Grzegorz Sieniawski

                                                                                   


      Najlepsi w Toruniu w roku 2014

      WEDŁUG DANYCH PRZEDSTAWIONYCH PRZEZ KURATORA OŚWIATY W BYDGOSZCZY NASZA SZKOŁA Z WYNIKIEM SPRAWDZIANU SZÓSTOKLASISTY 34,29 UPLASOWAŁA SIĘ NA MIEJSCU TRZECIM W TORUNIU I NA SZÓSTYM W WOJEWÓDZTWIE KUJAWSKO-POMORSKIM.                                                                                    

      1. "Słowacki"
2. "Muzyczna"
3. Edukacja
4. "Salezjanie"
35,57
34,33
34,29
33,95






      Osiemnastego czerwca odbył się coroczny dzień sportu z okazji obchodów dnia dziecka. Tym razem bawiliśmy się czerpiąc wzorce z książek J.K. Rowling o Harrym Potterze. Klasy od czwartej do pierwszej gimnazjum zostały podzielone na dwie grupy, rywalizują ze sobą w takich grach jak Quidditch czy Zębate Frisbee. Po rozegraniu wszystkich meczów grupę A wygrały klasy 5a i 6 zdobywając taką samą liczbę punktów. Podobna sytuacja miała miejsce w grupie B gdzie pierwsze miejsce przypadło klasom 6a i 5b. Na koniec rozgrywek odbył się Finał Mistrzostw Quidditcha Szkoły Edukacja podczas którego zmierzyły się klasy 6a i 5a(wzmocniona dwoma zawodnikami z klasy 5b). Po zaciętym meczu zwyciężyła klasa 5a zdobywając złotego znicza. Teraz przez następny rok mogą chwalić się ciężko zdobytym Pucharem Quidditcha. Dzień sportu zakończył coroczny mecz nauczycieli z uczniami, wygrany przez drużynę belfrów w stosunku 12 do 1.                                                                                    



      Załączone prezentacje video sa projektami z języka angielskiego, wykonanymi przez uczniów klas piątych. Zadaniem dzieci było zrobienie projektu związanego z przerabianym wcześniej tematem pogody i katastrof naturalnych. Projekty nie musiały omawiać prawdziwych zdarzeń. Wymagane natomiast było użycie nowo poznanego słownictwa, np.: flood, earthquake, draught, etc. Prezentacja projektów miała miejsce na lekcji jezyka angielskiego, dnia 29.05.2014 r.
Nauczyciel prowadzący: Agnieszka Łaszewska                                                                                    

     


      10 maja odbyła się VIII edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o PCK i Zdrowiu Człowieka. Po raz kolejny uczniowie klas piątych i szóstych wzięli udział we współzawodnictwie. Rywalizacja zakończyła się niemałym sukcesem naszych dzieci.
      Wśród sześciu laureatów znalazło się czterech uczniów EDUKACJI :
Karolina Żyto (kl.V), Aleksandra Szynkora (kl.Va), Szymon Wiśniewski (kl.VI), Franciszek Fafiński (kl.VI).
Finalistami zostali: Aniela Lipińska (kl.VI), Maciej Studziński (kl.VI) i Pola Olszewska (kl.VI).
Byli też uczniowie wyróżnieni: Agata Pietrzak (kl.V) i Mateusz Polaszewski (kl.Va).
Już czekamy na kolejną edycję konkursu :).                                                                                    



      Deichmann Minimistrzostwa 2014

      Kolejny już raz Nasi młodzi piłkarze biorą udział w ogólnopolskim turnieju piłki nożnej Deichmann Ministrzostwa 2014. Naszą szkołę reprezentują dwie drużyny: w kategorii U – 11 gramy jako Anglia i w kategorii U – 9 jako Polska.
      Drużyna U – 11: Jakub Dobies, Jakub Masłowski , Kacper Włodarczyk , Iwo Dylewski , Janek Kaczor, Fryderyk Pawłowski, Marcin Tarkowski , Michał Ciechan, Sebastian Dudziński , Jan Opatkiewicz , Trener: Dariusz Jarmołowicz
      Drużyna U – 9: Nikodem Dziurlikowski , Bartłomiej Gosk , Szymon Chenc, Franciszek Bednarek, Roch Kłosiński ,Jakub Kozakiewicz, Maciej Przybylski, Mateusz Wegner ,Tymoteusz Brucki . Trener: Tomasz Woroniecki

      Po pięciu tygodniach rozgrywek drużyna starsza zajmuje w swojej grupie 9 miejsce a drużyna młodsza jest w swojej grupie na miejscu 1. Do zakończenia rozgrywek jeszcze trzy tygodnie. Wkrótce następne informacje i szczegóły dotyczące Naszych przyszłych mistrzów piłkarskich.                                                                                    



      Nasze sześciolatki wzięły udział w VII Międzyszkolnej Halowej Olimpiadzie Przedszkolaków.
Rywalizacja była iście olimpijska. Maluchy (Agatka, Amelka, Ada, Zuzia, Zosia, Mela, Kalina, Adam, Dawid, Mikołaj, Paweł, Tymon i Tobiasz) wykazały się dużą zwinnością i sprawnością ogólną.
      Walczyły jak na prawdziwych sportowców przystało
           …a i humory dopisywały.
Jesteśmy z nich bardzo dumni!                                                                                    



      W naszej szkole miały miejsce dwudniowe zmagania gimnastyczne. W szkolnych zawodach gimnastycznych startowało łącznie 40 dziewczynek.
Zawody odbyły się w czterech grupach wiekowych:
pierwsza grupa – pięciolatki,
druga – sześcio i siedmiolatki,
trzecia – ośmio i dziewięciolatki,
czwarta – dzięsięcio i jedenastolatki.
Małe gimnastyczki zaprezentowały układy i skoki akrobatyczne. Wszystkie zawodniczki spisały się na medal.
Wdzięku, uroku, gracji oraz sprawności fizycznej można im pogratulować.

BRAWO DZIEWCZYNKI!!!                                                                                    



Dnia pewnego w naszej szkole
pięknie ubrane dzieci stanęły w kole.
Tak rozpoczęły dzień pełen zabawy,
konkursów, pląsów i wszyscy bez obawy,
że kostiumy im będą przeszkadzać,
w przerwie słodyczami zaczęły sobie dogadzać.
Były księżniczki, wróżki, piraci, motyle i kowboje,
jak na świat teatru przystało- same kolorowe stroje.
Po zabawie choć zmęczone twarze były,
wszystkie dzieci zgodnie twierdzą, że się dobrze bawiły.                                                                                    


      Dnia 5 kwietnia odbył się we Włocławku XXXII Konkurs Poezji i Prozy Frankofońskiej. Nasze Gimnazjum reprezentowała Barbara Bohdan i zdobyła II miejsca, a Szkołę Podstawową reprezentowała Agata Pietrzak i zdobyła I miejsce. Serdecznie gratulujemy.                                                                                    



      Nauka wcale nie musi być nudna. Uczniowie klas piątych sami przygotowali różne doświadczenia obrazujące właściwości substancji w trzech stanach skupienia. Zabawa była przednia, a przy tym podsumowanie wiadomości zdobytych na lekcjach przyrody. Było „skaczące jajko”, „zatopiony Titanik”,ciało stałe, które przecieka przez ręce i wiele innych ciekawych eksperymentów.                                                                                    



      TURNIEJ JUDO DLA UCZNIÓW SSP I GIM. STOW.” EDUKACJA”

      W sobotę 29 marca 2014 r. odbył w sali ZS nr 10 w Toruniu turniej judo dla uczniów naszej szkoły (Mistrzostwa SSP i Gim. Stow. „Edukacja” w judo). W turnieju wzięło udział ok. 40 zawodników i zawodniczek naszej szkoły we wszystkich kategoriach wiekowych. Po zaciętych i emocjonujących walkach wyłoniono najlepszych judoków naszej szkoły.

      Wyniki:
      kategoria : dzieci młodsze Gr 0/1
I m. Adam Klecha, II m. Tobias Baus, III m. Jakub Snochowski;
I m. Marcel Mozal, II m. Dawid Śliwiński;
I m. Maciej Przybylski, II m. Mateusz Wegner, III m. Mikołaj;
I m. Jakub Kozakiewicz, II m. Piotr Białek, III m. Mikołaj Barański

      kategoria : dzieci młodsze Gr 2/3
I m. Malwina Auguścińska, II m. Oliwia Kraszucka, III m. Judyta Ossowska;
I m. Maksymilian Pruss, II m. Szczepan Minikowski, III m. Witold Klecha;
I m. Jakub Jabłoński, II m. Jan Śliwiński, III m. Jakub Prażmowski;
I m. Filip Śliwiński, II m. Nikodem Dziurlikowski, III m. Kacper Kulas, IV m. Sebastian Dudziński;
I m. Aleksander Więcławski, II m. Marcin Szabat;

      kategoria : dzieci starsze Gr 4/6
I m. Karolina Przybylska, II m. Agata Pietrzak, III m. Karolina Żyto;
I m. Michał Ciechan, II m. Miłosz Jassowicz ;

      Kategoria : młodzik
I m. Maciej Ślesik, II m. Hubert Żyto;
I m. Eryk Balestri, II m. Jakub Sielski, III m. Piotr Florek


Pragnę również podziękować wszystkim osobom za pomoc w przeprowadzeniu tego turnieju.
                                                                                    Mariusz Tesznar                                                                                    








      Uczniowie klas zero, drugich i trzecich SP uczestniczyli w wyjątkowych zajęciach z języka francuskiego. Głównym celem spotkania było przybliżenie kultury Francji. Ponadto mali frankofoni śpiewali, tańczyli, grali, rozwiązywali zadania konkursowe oraz słuchali bajki a wszystko to po francusku. Oczywiście nie zabrakło francuskich rogalików.                                                                                    



      Dnia 30 stycznia, już po raz drugi,odbyły się w naszej szkole warsztaty z języka niemieckiego "Deutsch Wagen Tour".Jest to ogólnopolski projekt Instytutu Gothego , promujący język niemiecki.
„Deutsch-Wagen-Tour” to po prostu kolorowy niemiecki samochód z dostawą do ucznia.
      W 2009 roku w trasę po całej Polsce wyruszyło pięć niezwykłych samochodów, z których każdy wyposażony został w starannie wybrane i opracowane materiały dydaktyczne i promocyjne. To właśnie dzięki „Deutsch-Wagenom” animatorzy projektu docierają do najdalszych zakątków naszego kraju i przeprowadzają z dziećmi i młodzieżą w każdym wieku wyjątkowe warsztaty.
      "Zadaniem projektu jest motywowanie uczniów i inspirowanie nauczycieli – stawiamy więc na niekonwencjonalne metody i na naukę poprzez śmiech i zabawę. "
     
Już od rana czekaliśmy z niecierpliwością na kolorowy samochód DWT. Niebawem też podjechał pod naszą szkołę ku naszej ogromnej radości. Zajęcia poprowadziła lektorka DWT, pani Magda Jurowska, która z pasją poprowadziła wszystkie warsztaty i dała z siebie 100% energii od początku do samego końca.
Na koniec zostaliśmy wszyscy hojnie obdarowani:dzieci drobnymi upominkami, koszulkami z logo DWT, a nauczyciele j. niemieckiego pomocami do prowadzenia zajęć.

Dziękujemy za wizytę!!!

Link do relacji lektorki DWT z naszej szkoły

                                                                                   



      Dnia pewnego, jesiennego o świcie
Wyruszyły na wycieczkę klasy trzecie.
W Grębocinie z autokaru wysiadły
I do Muzeum Piśmiennictwa wpadły.
Papier czerpały,
gęsim piórem pisały,
Certyfikaty drukowały
A przy tym humor doskonały miały
Zdjęcia na stronie umieszczamy
I do obejrzenia serdecznie zapraszamy.
                                                                                   



      Pierwsza część całościowego projektu pt. „Wyspa, drzewo, zamek”. Projekt ten ma na celu dotrzeć do sfery emocjonalnej dzieci i odkrycia w dzieciach umiejętności opowiadania, prezentowania, dzielenia się z innymi tym co lubią, co sprawia im przyjemność, jakie są, jakie są ich cechy charakteru jak również mówią o osobach i miejscach, w których czują się bezpiecznie. Wszystko opowiedziane jest jakby toczyła się konferencja prasowa.                                                                                    



      W taki sposób do konkursów: poprawnej polszczyzny i ortografii się przygotowywaliśmy.
Było interesująco, ciekawie a przy tym doskonale się bawiliśmy.
Nauka przez zabawę to świetna sprawa. Wygrana drużyna dostała gromkie brawa.
Jeszcze nie raz zagramy w Pana Ort. Być może w ramach wygranej, drużyny otrzymają przepyszny tort.                                                                                    



      Próby generalne do pokazu z okazji Dnia Babci i Dziadka, przedstawienia pt. „Calineczka”. Dzieci odgrywają swoje role, wcześniej przydzielone. Podczas wcześniejszych spotkań ćwiczony był sposób wypowiadania tekstu ze scenariusza. Głównie nacisk był kładziony na poszukiwania odpowiedniego głosu spójnego z postacią, głośność wypowiedzi oraz granie pauzą.                                                                                    


      Tropem klas młodszych, zawędrowaliśmy do Family Parku w Bydgoszczy, Świetnie się tam czuliśmy, uczyliśmy i bawiliśmy, czując że się każdy o nas troszczy. Byliśmy w pracowni profesora Ciekawskiego, a w czasie wolnym jedliśmy coś pysznego.                                                                                    



      Na lekcjach języka niemieckiego bawimy się z językiem obcym i w języku obcym.
      Jedną z aktywnych metod pracy na lekcji jest sztuka teatralna. W klasach trzecich uczniowie przygotowali przedstawienie pod tytułem: "Wir suchen einen Mann fur eine Prinzessin".
Dzieci miały możliwośc twórczo zaangażować się w projekt, rozwinąc swoje zdolności aktorskie i plastyczne, mówić dłuższy tekst w języku niemieckim. A wspólne działanie dało możliwość zaangażowania sie każdemu uczniowi!
Podczas prezentacji wszyscy swietnie sie bawili, zarówno aktorzy jak i publiczność.                                                                                    


      Dnia 14.01 i 15.01.2014 uczniowie kl. 3 oraz 3b, którzy uczą się języka francuskiego przedstawili i zaśpiewali piosenkę, pt.: "Polyglotte". Tekst piosenki udowadnia, że wszyscy jesteśmy poliglotami, ponieważ używamy wyrazów pochodzących z różnych języków, np. "spaghetti" (z j.włoskiego), "yacht" (z holenderskiego) czy "kiosque" (z tureckiego). Piosenka przyniosła dużo uśmiechu wykonawcom i publiczności.                                                                                    


      Kochani Rodzice.

      Spiżarnia Talentów Ukrytych zamknęła w tym roku swoje działanie z absolutnym sukcesem finansowym. Udało nam się zebrać na rzecz Hospicjum Nadzieja kwotę w wysokości: 16 600 96zł. Bez Państwa i Dzieci nie udałoby się zrealizować pomysłów, przetworzyć szkoły w miejsce spiżarniano – kafejkowo – galeryjne. Z serca , jak co roku ukłony w podziękowaniu zasyłam. I tak sobie też refleksyjnie myślę, że Spiżarnia Talentów Ukrytych ma jeszcze jeden cel , poza pomocą Hospicjum: daję poczucie , że działanie ma sens, że czujemy się lepszymi ludźmi i że zarażamy naszą młodszą i starszą młodzież energią i świadomością, że dobre rzeczy należy czynić , że po trosze jest to nasz obowiązek … po to by ten pędzący świat miał czas uśmiechnąć się do nas i na chwilę się zatrzymał.
      Zatem dziękując najmocniej uśmiecham się do Państwa serdecznie .

                     Spiżarnia Talentów Ukrytych

                                                                                   



      Na 5 urodziny Spiżarni Talentów Ukrytych …

Spiżarnia Talentów Ukrytych i w tym roku, w swoje 5 te urodziny otworzyła podwoje dla wszystkich wielkiego serca. A tych serc nazbierało się jak co roku ogromna liczba. Nasz hande made’owy rodzinny kiermasz pełen był cudeniek … od maskotek, pyszności z babcinej kuchni przez galerię Pani Beatki Ostrowskiej pełną dziecięcych prac, aż do aukcji poprowadzonej przez Pana Damiana. Cel jak zwykle szczytny: Hospicjum Nadzieja.
      Praca nad organizacją Spiżarni, to 2 dni przeobrażania szkoły w prawdziwy bazar różności. Każdy z uczniów chciał mieć w tym swój wkład … więc przenoszono, układano, przestawiano, robiono dekorację, metki spiżarniane, przybijano pieczątki tam gdzie być powinno. Wszystko musiało być idealne. W przezabawnej atmosferze powstawała spiżarniana kafejka z prawdziwą najpyszniejszą Stasiową kawą i łakociami mamowo - babciowymi. A w tym wszystkim niezastąpiona 3i 2 gimnazjum, które w pocie czoła pracowały realizując wszystkie moje pomysły. Każdy kto mógł oddawał swoje cenne ręce do pomocy.
W tym roku zebraliśmy zawrotną, rekordową - urodzinową sumę 16 600 96zł.
I dlatego: Kochani Rodzice i moje Dzieciaki, bardzo dziękuję za zaangażowanie i ogromną pomoc i za obecność.
      A przed Państwem fotorelacja z naszej Spiżarni.                                                                                    


      Klasy szóste walczyły o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Nie zabrakło bostońskiego picia herbatki, wyborów Waszyngtona na prezydenta czy konfliktu Anglików z osadnikami. A wszystko to znalazło się w Teatrze Pod Gwizadami.                                                                                    



      … Mikołaju Święty…
      Klasy wysprzątane, listy wysłane a my sięgamy do naszej pamięci ,by sprawdzić jak to z grzecznością było. Prawie spokojnie oczekujemy gościa. Gdzieś, na końcu korytarza rozlega się dźwięk dzwonków. Niestety Mikołaj trafia do innej klasy. W końcu nadchodzi ta wymarzona chwila i „ z sercem w gardle” możemy przytulić się do Świętego. Są też prezenty: autobus, bilet w podróż – cudowną, gry… Częstujemy Mikołaja ciasteczkiem i obiecujemy, że za rok będziemy jeszcze grzeczniejsi.                                                                                    


      Szach - mat… kolejne szachowe starcie.
      Drugi Szkolny Konkurs Szachowy już za nami. Tym razem do boju stanęli najmłodsi zawodnicy. Dostojni królowie, skaczące koniki, przestawiane wieże, rozbiegane pionki … po ciężkich walkach wyłoniły zwycięzców. Gratulujemy najlepszym i przypominamy, że za rok spotkamy się znów. A do tego czasu – nie poddajemy się, przecież to trening czyni mistrza.                                                                                    



„Święty Mikołaj, to taki Święty,
który przynosi dzieciom prezenty.
I choć to może jedynie bajka,
mieszka podobno gdzieś w …….”

Oczekiwanie na Mikołaja wraz z workiem prezentów                                                                                    


      Spanie w szkole to świetna sprawa.
Były zabawy andrzejkowe, dyskoteka, gry integracyjne oraz planszowe. Dobrze się razem bawiliśmy, chociaż trochę się nie wyspaliśmy.                                                                                    


      SPIŻARNIA TALENTÓW UKRYTYCH

      Kochani! 13.XII. 2013r. o godz. 18.00 odbędzie się po raz piąty Spiżarnia Talentów Ukrytych czyli wielki kiermasz rodzinnego rękodzieła. Tworzymy i sprzedajemy Talenty:
broszki, szmacianki, przytulanki, szaliki, kolczyki, świeczniki, stroiki, anielskie skrzydła, poduszki do snu tulące, serca na smutki i radości i cale mnóstwo innych cudności. Cel: jak zwykle Hospicjum Nadzieja.
      W czasie trwania Spiżarni, udostępniamy kawiarenkę pełną pyszności babcino – maminych i najlepszą kawę „edukacyjną” na świecie. A ponadto czeka na Państwa wielka aukcja unikatowych cudeniek oraz uroczyste otwarcie Galerii, pełnej plastycznych Talentów naszych dzieci.
      Z serca zapraszam … bez Waszej obecności to przedsięwzięcie jest niemożliwe, a cel trudny do realizacji. Ponadto, wszystkie twórcze Rodziny zapraszam do tworzenia cudności i wystawiania ich na naszym kiermaszu.

                                                                                    Z uśmiechem Kasia Rajca



      W środę 20 lstopada klasy drugie odwiedziły Przychodnię Weterynaryjną w Małej Nieszawce. Dowiedzieliśmy się jak opiekować się zwierzętami i na czym polega praca weterynarza. To była udana wycieczka.                                                                                    


      8 listopada klasy drugie wybrały się na spotkanie z rycerzem Konradem w ruinach Zamku Krzyżackiego. Najbardziej podobał nam się pokaz walk rycerskich.                                                                                    



      Mijały stulecia, a Polska wciąż walczyła. A w tle naszej historii – bohaterowie ’39 i nasze Westerplatte. … po raz kolejny – my w plenerze, czyli patriotyzm po naszemu. My jako żołnierze placówki, my jako bohaterowie tamtego czasu: Sucharski i jego zwykli – niezwykli żołnierze. My – na Westerplatte, pokazaliśmy duchom tego miejsca, że pamiętamy o jego historii i jego bohaterach.                                                                                    


      Od Grunwaldu do Westerplatte… czyli historia patriotyzmu w plenerze.
Pola Grunwaldu osławione pieśniami, zachwalane w historii, przestudiowane przez mądrych tego świata… ale nieznane w takiej formie, jaką wywalczyli sobie… tym razem Krzyżacy (uczniowie naszej szkoły) na grunwaldzkim polu Edukacja. Zacięta walka o każdy skrawek ziemi, o każdą szyszkę i o polskość… to tylko zabawa, ale jak bardzo kształcąca.                                                                                    



      „Eksperymenciaki to super dzieciaki…”
Nasza klasa w tym roku pożegnała się z jeżykiem Felkiem. Teraz poznajemy literki w „ Leśnym laboratorium”. Współpracujemy z prof. Leonem Boberkiem, który wykorzystując różne doświadczenia, wprowadza nas w świat pisania, czytania, liczenia, muzyki i malarstwa. Zjawisko tęczy przybliżyło nam świat barw, wprowadziło literę „t” a nawet wzbogaciło nasze słownictwo z j. niemieckiego. Mogliśmy też dotknąć tęczy i zrobić z krepy tęczową panienkę…                                                                                    


      To już kolejne spotkanie w „Leśnym laboratorium”. Tym razem litera „b” jak bulwa, pomogła nam zrozumieć skąd się bierze mąka ziemniaczana. Kilka ran podczas ścierania ziemniaków, trud wyciskania soku z otrzymanej papki oraz sam proces oczyszczania mąki ,wynagrodziły nam samodzielnie usmażone frytki. Pychotka! Trochę pracy, ale smak nieporównywalny do tych, które otrzymujemy z mrożonek.                                                                                    



      „Pokój i dobro!” - tymi słowami franciszkanin Kordian powitał uczniów naszej szkoły. Zakonnik przybył z klasztoru w Pakości i spędził z nami, na rozmowie i śpiewie, jeden z październikowych piątków.
Maluchy, które znają historię świętego Franciszka, mogły z bliska przyjrzeć się habitowi zakonnemu. Z młodzieżą brat Kordian poruszał tematy związane z dojrzałością, w której bardzo ważną rolę odgrywają męstwo i odpowiedzialność.
Dobre słowo i cukierki wypadające z kaptura zakonnika to wspomnienia, które na długo zostaną w naszych sercach.                                                                                    



      Jesteśmy już jedną nogą w Szwecji, a właściwie 25% każdego z nas - gdyż tyle otrzymaliśmy od Stena Line za zajęcie III miejsca, w konkursie „Nakręć się na Szwecję z klasą”. Zabawa przy tworzeniu teledysku była rewelacyjna, OBIECUJEMY !!! Nie spoczniemy na laurach. W przyszłym roku… może 50%, a to już jakby dwie nogi w Szwecji. Obejrzyjcie nasz filmik ZAPRASZAMY!
      Przedsmak tego co nas czeka dobrego, mieliśmy na gali rozdania nagród dziękujemy za wspaniałe przyjęcie i… bardzo udaną "dyskotekę" z gimnazjum z Kartuz (jesteście spoko).                                                                                    



      Pewnego słonecznego, jesiennego czwartku gimrycerze i gimdamy wyruszyli na swoich jednośladowych rumakach na podbój zamku w Bierzgłowie. Tego wszystkiego, co działo się w czasie, trwającego dwa dni i jedną noc oblężenia nie da się opisać. Ale można to zobaczyć. Na zdjęciach na pewno rozpoznacie turniej rycerski, walkę ze smokiem, utrwalenie uroków Zamku Bierzgłowskiego a także rycerską biesiadę.                                                                                    



      W maleńkiej świątyni w Kaszczorku w październikowy wieczór modlitwa do Królowej Polski przybrała szczególną formę. Nasi uczniowie z udziałem Joanny Trzpil i Marka Wareckiego zaprezentowali Pieśni Maryjne. Zarówno piękno pieśni jak i ich staranne wykonanie wzruszyły obecnych. Warto było przyjść i posłuchać…                                                                                    



     

      W październiku obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT. Z tej okazji po raz kolejny uczniowie koła przyrodniczego wraz z p.Aleksandrą Kaczor zorganizowali zbiórkę na rzecz bezdomnych podopiecznych schroniska. Cała społeczność szkoły bardzo zaangażowała się w tę akcję. W sumie zebrano 220 kg karmy dla psów i kotów, koce, zabawki, miski, przekąski oraz wiele drobiazgów dla zwierzaków. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za wielkie serce dla bezdomnych czworonogów.                                                                                    



      W czwartek 26.09.2013 odbyły się wojewódzkie eliminacje Ligi Orlika 2013 w miejscowości Zła wieś Mała. O awans do Mistrzostw wojewódzkich walczyło 10 drużyn w kategorii klas 4 i 5. Nasza reprezentacja po zmaganiach grupowych awansowała do półfinału, w którym przegrała pechowo w rzutach karnych z drużyną z Obrowa . W meczu o 3 miejsce po remisie 0 - 0 w rzutach karnych przegraliśmy z Grzywną. Miejsce czwarte zdobyli Kopaczewski Karol, Włodarczyk Antoni, Włodarczyk Kacper, Polaszewski Mateusz, Trawicki Dawid, Witt Marcel, Ciechan Michał, Gotlibowski Max

                                                                                   


      W poniedziałek 16.09.2013 reprezentacja szkoły w piłce nożnej klas 5 i 4 w składzie Kopaczewski Karol, Włodarczyk Antek, Włodarczyk Kacper, Witt Marcel, Polaszewski Mateusz, Oleśków Adam, Gotlibowski Max, Ciechan Michał, Trawicki Dawid brała udział w Turnieju Liga Orlika i awansowała z eliminacji gminnych do eliminacji wojewódzkich.                                                                                    





      „Eksperymenciaki to super dzieciaki…”
Nasza klasa w tym roku pożegnała się z jeżykiem Felkiem. Teraz poznajemy literki w „ Leśnym laboratorium”. Współpracujemy z prof. Leonem Boberkiem, który wykorzystując różne doświadczenia, wprowadza nas w świat pisania, czytania, liczenia, muzyki i malarstwa. Zjawisko tęczy przybliżyło nam świat barw, wprowadziło literę „t” a nawet wzbogaciło nasze słownictwo z j. niemieckiego. Mogliśmy też dotknąć tęczy i zrobić z krepy tęczową panienkę…                                                                                    


      To już kolejne spotkanie w „Leśnym laboratorium”. Tym razem litera „b” jak bulwa, pomogła nam zrozumieć skąd się bierze mąka ziemniaczana. Kilka ran podczas ścierania ziemniaków, trud wyciskania soku z otrzymanej papki oraz sam proces oczyszczania mąki ,wynagrodziły nam samodzielnie usmażone frytki. Pychotka! Trochę pracy, ale smak nieporównywalny do tych, które otrzymujemy z mrożonek.                                                                                    



      „Pokój i dobro!” - tymi słowami franciszkanin Kordian powitał uczniów naszej szkoły. Zakonnik przybył z klasztoru w Pakości i spędził z nami, na rozmowie i śpiewie, jeden z październikowych piątków.
Maluchy, które znają historię świętego Franciszka, mogły z bliska przyjrzeć się habitowi zakonnemu. Z młodzieżą brat Kordian poruszał tematy związane z dojrzałością, w której bardzo ważną rolę odgrywają męstwo i odpowiedzialność.
Dobre słowo i cukierki wypadające z kaptura zakonnika to wspomnienia, które na długo zostaną w naszych sercach.                                                                                    



      Jesteśmy już jedną nogą w Szwecji, a właściwie 25% każdego z nas - gdyż tyle otrzymaliśmy od Stena Line za zajęcie III miejsca, w konkursie „Nakręć się na Szwecję z klasą”. Zabawa przy tworzeniu teledysku była rewelacyjna, OBIECUJEMY !!! Nie spoczniemy na laurach. W przyszłym roku… może 50%, a to już jakby dwie nogi w Szwecji. Obejrzyjcie nasz filmik ZAPRASZAMY!
      Przedsmak tego co nas czeka dobrego, mieliśmy na gali rozdania nagród dziękujemy za wspaniałe przyjęcie i… bardzo udaną "dyskotekę" z gimnazjum z Kartuz (jesteście spoko).                                                                                    



      Pewnego słonecznego, jesiennego czwartku gimrycerze i gimdamy wyruszyli na swoich jednośladowych rumakach na podbój zamku w Bierzgłowie. Tego wszystkiego, co działo się w czasie, trwającego dwa dni i jedną noc oblężenia nie da się opisać. Ale można to zobaczyć. Na zdjęciach na pewno rozpoznacie turniej rycerski, walkę ze smokiem, utrwalenie uroków Zamku Bierzgłowskiego a także rycerską biesiadę.                                                                                    



      W maleńkiej świątyni w Kaszczorku w październikowy wieczór modlitwa do Królowej Polski przybrała szczególną formę. Nasi uczniowie z udziałem Joanny Trzpil i Marka Wareckiego zaprezentowali Pieśni Maryjne. Zarówno piękno pieśni jak i ich staranne wykonanie wzruszyły obecnych. Warto było przyjść i posłuchać…                                                                                    



     

      W październiku obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT. Z tej okazji po raz kolejny uczniowie koła przyrodniczego wraz z p.Aleksandrą Kaczor zorganizowali zbiórkę na rzecz bezdomnych podopiecznych schroniska. Cała społeczność szkoły bardzo zaangażowała się w tę akcję. W sumie zebrano 220 kg karmy dla psów i kotów, koce, zabawki, miski, przekąski oraz wiele drobiazgów dla zwierzaków. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za wielkie serce dla bezdomnych czworonogów.                                                                                    



      W czwartek 26.09.2013 odbyły się wojewódzkie eliminacje Ligi Orlika 2013 w miejscowości Zła wieś Mała. O awans do Mistrzostw wojewódzkich walczyło 10 drużyn w kategorii klas 4 i 5. Nasza reprezentacja po zmaganiach grupowych awansowała do półfinału, w którym przegrała pechowo w rzutach karnych z drużyną z Obrowa . W meczu o 3 miejsce po remisie 0 - 0 w rzutach karnych przegraliśmy z Grzywną. Miejsce czwarte zdobyli Kopaczewski Karol, Włodarczyk Antoni, Włodarczyk Kacper, Polaszewski Mateusz, Trawicki Dawid, Witt Marcel, Ciechan Michał, Gotlibowski Max

                                                                                   


      W poniedziałek 16.09.2013 reprezentacja szkoły w piłce nożnej klas 5 i 4 w składzie Kopaczewski Karol, Włodarczyk Antek, Włodarczyk Kacper, Witt Marcel, Polaszewski Mateusz, Oleśków Adam, Gotlibowski Max, Ciechan Michał, Trawicki Dawid brała udział w Turnieju Liga Orlika i awansowała z eliminacji gminnych do eliminacji wojewódzkich.                                                                                    










      W naszej szkole uczniowie klas młodszych od wielu lat uczą się gry w szachy. Dzięki temu wielu z nich odkrywa w sobie pasję do tej królewskiej gry. Ta pasja z czasem przynosi sukcesy. W tym roku uczeń klasy 2 Kuba Masłowski wygrał Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego Juniorów w kategorii G9                                                                                    



      Szanowni Państwo – po opublikowaniu w toruńskich „Nowościach” wyników sprawdzianu szkół podstawowych miło nam jest Was poinformować, że „Edukacja” jest drugą szkołą podstawową w Toruniu i pierwszą spośród szkół niepublicznych.                                                                                    

      1. Szkoła muzyczna
2. Edukacja
3. Salezjanie
4. Słowacki
5. SP 27(Kaszczorek)
6. SP nr 5
35,33
33,62
33,10
32,91
30,9
30,42



      Dnia 8 czerwca 2013 uczniowie z naszej szkoły brali udział w Festiwalu Małych Form Scenicznych AbrAcAdAbrA "Pierwsze kroki na scenie w języku francuskim”. Festiwal odbył się w Pałacu Młodzieży Bydgoszczy. W kategorii Szkół Podstawowych zespoły z naszej szkoły zdobyły I i II miejsce. Nagrodę specjalna za grę aktorską otrzymała Agatka Pietrzak. Więcej informacji na stronie www.pomorska.pl                                                                                    



      „Ten się uczy, kto jest aktywny” - taka myśl przyświecała warsztatom z j. niemieckiego, zorganizowanym przez studentów Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych dla uczniów naszej szkoły. Nad przebiegiem zajęć czuwała dr Marzena Żylińska, wykładowca w NKJO oraz autorka książki:”Neurodydaktyka, czyli nauczanie przyjazne mózgowi”.
      Warsztaty zostały zainspirowane treścią najnowszej pozycji dr Żylinskiej. Autorka poszukuje w niej nowych, aktywniejszych metod pracy na lekcji, które w pełni wykorzystują możliwości ludzkiego mózgu. Dobra lekcja powinna jej zdaniem rozwijać pasje uczniów, motywować, uczyć zadawania pytań, rozwijać ciekawość poznawczą i aktywność uczniowską - bo tylko wtedy uwalnia się w mózgu dopamina, którą określa się mianem substancji ciekawości i zachowań eksploracyjnych, a pobudzane do aktywności neurony mnożą się a nie zanikają.
      W warsztatach brali udział uczniowie klas 3. W pierwszej części dzieci rapowały po niemiecku. W drugiej części dowiedziały się, jak wykorzystać telefon komórkowy do tworzenia rożnych ciekawych zadań językowych.
      Uczniowie, aktywnie włączani do uczestnictwa w zajęciach, zaangażowani emocjonalnie, w przyjaznej atmosferze, chętnie brali udział się w rozwiązywaniu zadań.
Liczymy, że to wydarzenie to będzie początkiem dalszej, owocnej współpracy z NKJO.                                                                                    



      Zakończyły się wojewódzkie konkursy przedmiotowe dla uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej organizowane przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych mamy laureatów i finalistów

Laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych 2013 dla Gimnazjów

Maciej Florczyk - uczeń klasy IIIa, laureat Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii dla Uczniów Gimnazjum przygotowywany przez panią Aleksandrę Kaczor.
Wojciech Jan Duś - uczeń klasy III, laureat Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki dla Uczniów Gimnazjum przygotowywany przez pana Włodzimierza Obremskiego.
Jasmina Fandrich - uczennica klasy IIIa, laureatka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Niemieckiego dla Uczniów Gimnazjum przygotowywana przez pana Remigiusza Kasprowicza.
Ciechan Karolina - uczennica klasy I, laureatka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego dla Uczniów Gimnazjum przygotowywana przez panią Karolinę Szymańską.
Świst Michał Krzysztof - uczeń klasy III, laureat Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego dla Uczniów Gimnazjum przygotowywany przez pana Marcina Stefańskiego.
Kończalski Wojciech - uczeń klasy III, laureat Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego dla Uczniów Gimnazjum przygotowywany przez pana Marcina Stefańskiego.
Garrett Charlie Michał - uczeń klasy IIIa, laureat Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego dla Uczniów Gimnazjum przygotowywany przez pana Marcina Stefańskiego.

Finaliści Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych 2013 dla Gimnazjów

Leczkowski Mateusz Waldemar - uczeń klasy IIIa, finalista Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego dla Uczniów Gimnazjum przygotowywany przez pana Marcina Stefańskiego.
Florczyk Maciej Hubert Waldemar - uczeń klasy IIIa, finalista Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego dla Uczniów Gimnazjum przygotowywany przez pana Marcina Stefańskiego.
Duś Wojciech Jan - uczeń klasy III, finalista Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii dla Uczniów Gimnazjum przygotowywany przez panią Krystynę Czajkowską

Laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych 2013 dla Szkół Podstawowych

Bluj Marta Aleksandra - uczennica klasy 6a, laureatka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych przygotowywana przez panią Monikę Łukaszewską.
Adamczyk Martyna - uczennica klasy 6a, laureatka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Przyrody dla Uczniów Szkół Podstawowych przygotowywana przez panią Aleksandrę Kaczor.
Ślesik Maciej Jan - uczeń klasy 6a, laureat Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Przyrody dla Uczniów Szkół Podstawowych przygotowywany przez panią Aleksandrę Kaczor.

Finaliści Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych 2013 dla Szkół Podstawowych

Ślesik Maciej Jan - uczeń klasy 6a, finalista Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych przygotowywany przez panią Monikę Łukaszewską                                                                                    


      We wtorek 23.04.2013 piłkarska reprezentacja szkoły do lat 11 w składzie: Kopaczewski Karol, Włodarczyk Antoni, Włodarczyk Kacper, Pietruszewski Filip, Ciechan Michał, Witt Marcel, Gotlibowski Maks, Polaszewski Mateusz, Trawicki Dawid, Pawłowski Fryderyk, wywalczyła drugie miejsce w finale powiatowym Turnieju im. M. Wielgusa.                                                                                    


      W ubiegłą niedzielę 21 04 2013 nasza reprezenatcja piłkarska do lat 11 rozpoczęła rozgrywki w turnieju Deichmann Minimistrzostwa 2013. W tym roku gramy jako Brazylia w składzie : Kopaczewski Karol, Wojciechowska Fryderyka, Włodarczyk Kacper, Petruszewski Filip, Ciechan Michał, Gotlibowski Maks, Trawicki Dawid, Oleśków Adam, Polaszewski Mateusz. W pierwszym meczu wygraliśmy z Polską 1- 0, a w drugim pokonaliśmy Japonię 5 - 0. Szczegóły na stronie www.kochamsport.pl                                                                                         


      Kochani. Dzisiaj (w piątek) odbyłem dwie ważne rozmowy. Pierwszą z posłem PIS panem Zbigniewem Giżyńskim, który obiecał przyjrzeć się sprawie i wysłać stosowne zapytania do ministra ochrony środowiska w sprawie, która miała być główna przeszkodą naszej obecności w budynku III LO. Drugie moje spotkanie z Przewodniczącym Rady Miasta Torunia panem Marinem Frąckiewiczem lekko mnie uspokoiło. Pan Marian Frąckiewicz zapewnił mnie, że sprawy idą w dobrym dla nas kierunku i nie ma takiej opcji aby od tego września można było nas wyrzycić. Zapewnił również, że będziemy wspólnie szukać takich rozwiązań na przyszłość aby zabezpieczyć również potrzeby naszej szkoły na równi z innymi potrzebami miasta. Możemy trochę odetchnąć i w miarę spokojnie spędzić te święta. Jednakże trzeba trzymać rękę na pulsie. Nie wystąpiłem w programie TVP Bydgoszcz o III LO w Toruniu, poniewż dowiedziałem się o nim w trakcie odbywania już umówionych i jakże dla nas ważnych wizyt o których napisałem powyżej. Spokojnych Świąt.

      Grzegorz Sieniawski                                                                                    


      Kochane dzieciaki i młodzież, rodzice, pracownicy i wszyscy życzliwi naszej szkole. Dzisiaj wraz z rodzicami zawieźliśmy petycję do pana prezydenta Michała Zaleskiego. Petycję podpisały 402 osoby. Udało nam się również krótko porozmawiać. Poznaliśmy podaną przez prezydenta przyczynę proponowanych zmian. Przyczyna ta leży po stronie finansów miasta związanych z termomodernizacją obiektów oświatowych. Jednak po wstępnej weryfikacji wskazanych powodów wydaje się, że ktoś celowo wprowadza pana prezydenta w błąd podając nie do końca rzetelne informacje. Szansa na pozytywne dla nas zakończenie sprawy wynajmu jest. Jednak działamy aktywnie dalej aż do czasu gdy uzyskamy pewność, że nic nam nie grozi. Dziękuję za to co już zrobiliście zbierając podpisy pod petycją, pamiętajcie, że jeszcze mogą być potrzebne te do projektu obywatelskiego.

      Grzegorz Sieniawski                                                                                    


      MAGIA FOTOGRAFII - Na zajęciach plastycznych uczennice klasy I gimnazjum poznają triki i sztuczki fotografii. Do tej pory nasze zabawy fotograficzne dotyczyły między innymi światła, długich i krótkich czasów naświetlania i barwników. Jeszcze wiele nauki przed nami a rezultatami na pewno będziemy się dzielić. Oto kilka przykładów wspaniałych efektów, które udało się mam uzyskać.                                                                                    


      We wtorek 26.02.2013 reprezentacja szkoły w piłce nożnej najmłodszych klas zdobyła trzecie miejsce w IX Turnieju o Puchar Dyrektora SP 34 w Czerniewicach. Reprezentacja grała w składzie Dobies Jakub, Włodarczyk Kacper, Pawłowski Fryderyk, Kaczor Jan, Ciechan Michał, Tarkowski Marcin, Dudziński Sebastian, Dziurlikowski Nikodem.                                                                                    


      W tłusty czwartek na lekcję języka polskiego przybyli niecodzienni goście: bohaterowie z powieści Carla Collodiego "Pinokio" oraz F. H. Burnett "Tajemniczy ogród". Dick, nie zwracając uwagi na złe warunki pogodowe, zjawił się boso. Mary okazała się być rudowłosą, swojską dziewczyną. Pinokio przybył w kilku postaciach, ale szybko wziął nogi za pas przerażony obecnością olbrzymiego, niebezpiecznego węża, który na całe szczęście był zwykłym pluszakiem...                                                                                    


      Klub Morsów i Foczek (Fok też) od kilku tygodni hartuje ciało i ducha, zanurzając bose stopy w białym puchu. Od razu odpowiadamy… robimy to dla zdrowotności – jak mawiał Pawlak – bohater znanych polskich komedii. Wszystkich chętnych zapraszamy, by z okrzykiem „przerwę mamy, na bosaka w śnieg wpadamy…” wstępowali w nasze szeregi.                                                                                    


      W poniedziałek 4 lutego odbył się bal karnawałowy klas 3 o tematyce historycznej. W balowej komnacie zjawili się bohaterowie ze starożytnego Rzymu, królowie, księżniczki z różnych stron świata, paziowie, rycerze... Wszyscy bawili się znakomicie.                                                                                    


      W czwartek 14.02.2013 zaprosiliśmy Babcie i Dziadków na inscenizację J. Tuwima pt. "Rzepka". Pięknie się przebraliśmy, do wspólnego spiewu zaprosiliśmy, a na koniec wesoło zatańczyliśmy.                                                                                    


      W piątek 1 lutego odbył się bal karnawałowy klas 1, wszyscy świetnie się bawili i humory dopisywały. "Na zamku" spotkali się rycerze, księżniczki, królewicze, motylki, a nawet pająki.                                                                                    


      Bezpieczeństwo to bardzo ważny temat dotyczący naszego zachowania zarówno podczas zajęć lekcyjnych jak i czasu od nich wolnego. Zaproszeni goście opowiadając ciekawe historie, pokazując piękne ilustracje, wysłuchując tego co już przeżyliśmy, poszerzyli naszą wiedzę na ten temat. Mamy nadzieję, że teraz bałwanek pomagający paniom ze Straży Miejskiej, nie będzie już symbolem naszego zachowania podczas ferii zimowych. Wszyscy przecież chcemy wrócić do szkoły cali i zdrowi.                                                                                    


      Jak zwykle w święto Aniołów nie zabrakło akcentu anielskiego. Na korytarzach pomiędzy dobrymi anielskimi słowami przemykały zwiewne anielskie istotki.                                                                                    


      Spiżarnia Talentów Ukrytych…. czyli nasze dzieło serca dla Hospicjum Nadzieja. Jak zwykle już od kilku lat Spiżarnia gromadzi ludzi wielkiego serca: dzieci, rodziców, nauczycieli, każdego, kto ma potrzebę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Stanowisko kiermaszowe zapełnione było niezliczona ilością przeróżnych cudeniek. Zebraliśmy ponad 12 tys. zł. …. I wszystkim działającym za trud przygotowań, pomysły bardzo dziękujemy.                                                                                    


      Nie zabrakło akcentu patriotycznego w Święto Niepodległości … była patriotyczna dekoracja i ławeczka patriotów dla każdego. Korytarzami przemykali uczniowie z narodowymi wstążeczkami…                                                                                    


      Rodzinny Test Historyczny zgromadził ogromną ilość rodzin, które po raz kolejny z wielkim zaangażowaniem rozwiązywały test historyczny, połączony z twórczym działaniem… czyli rodzinną historyczną karykaturą.                                                                                    


      „ ... miauczy kotek miau … coś Ty kotku miał…”
To właśnie mleko wprowadziło nas w świat najbardziej popularnych kotów: Filemona i Bonifacego.
Nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak inaczej smakuje, gdy wolno było spijać je ze spodeczka. Ci dwaj bohaterowie przybliżyli nam koci świat. Pokazali również jak wygląda nowa literka.
Poznaliśmy też Klakiera, kota z innej bajki, który pomagał w trakcie zabawy andrzejkowej. Co tam się działo... Całe szczęście, że wróżby i przepowiednie to tylko wesołe żarty.                                                                                    












      Klasy „zero” przyłączyły się do ekipy „Lekarzy”, filmu promującego nasz piękny Toruń i nakręciły swój własny odcinek zatytułowany „ Operacja pana Jabłczyńskiego”. Młodzi lekarze przeprowadzili zabieg, który pozwolił im dogłębnie poznać budowę pacjenta. Czy ten poczuł się lepiej? O tym dowiecie się w kolejnym odcinku, którego zwiastunem jest ostatnie zdjęcie. Oczekiwanie ukoić może spacer po toruńskiej Starówce, która od wielu lat jest w całkiem niezłej formie.                                                                                    


      Wcześniejsze poszukiwanie Pani Jesieni nie do końca nam się udało. Teraz poprosiliśmy pana Leśniczego, by towarzyszył nam w poszukiwaniach. I rzeczywiście! Tym razem Pani Jesień lepiej przygotowała się do spotkania z nami. Dużo chłodniejszy dzień ozdobiła rozwieszając wszędzie delikatną mgłę. Wygnała ptactwo i uśpiła kogo trzeba . Wokół zapanowała cisza, która ułatwiała nam poszukiwanie grzybów. Najchętniej ukrywały się one pod liściastymi dywanami lub wiecznie zielonymi mchami. Ale my tropiciele świetnie daliśmy sobie radę. Każdy wrócił do szkoły z przynajmniej jednym jesiennym prezentem - grzybkiem, który został wysuszony i w klasowej spiżarni czeka na WIGILIĘ.                                                                                    


      Kochani!
Od kilku godzin po lesie biegam,
maluję krzewy, maluję drzewa.
Ptaki wyganiam, innym spać każę,
bo coś zmieniło się w kalendarzu.
I coraz chłodniej teraz już będzie.
Dni Wam poskracam, nocy przybędzie.
Mgły porozwieszam … dosłownie wszędzie!
Chmurki deszczowe wszędzie powieszę!
To napisałam ja – Pani Jesień.

Po otrzymaniu takiej wiadomości nie zastanawialiśmy się ani minuty. Odpowiednio wyposażeni wyruszyliśmy do najbliższego lasu, na spotkanie z Panią Jesienią. Uwierzcie!!! Nie znaleźliśmy ani jednej deszczowej chmurki. Nigdzie nie rozwieszono mgieł, a słoneczko przygrzewało tak, że wydawało się, iż jest to środek lata. Próbowaliśmy porozmawiać z wiewiórką i pajączkiem, ale oni, zajęci swoją pracą, ignorowali nas. Czyżby ten list był tylko żartem? A może z naszym kalendarzem nie wszystko jest w porządku? Wróciliśmy do szkoły z postanowieniem prowadzenia dalszej obserwacji. A nasze pięciolatki sprytniejsze były, poskładały, posklejały i samodzielnie sprzęt taki stworzyły.                                                                                    




      Nasi uczniowie po raz kolejny wzięli udział w przyrodniczym konkursie fotograficznym organizowanym przez Szkołę Leśną na Barbarce dla uczniów województwa kujawsko-pomorskiego. W tym roku temat konkursu brzmiał "DOBRY DLA PRZYRODY, DOBRY DLA SIEBIE". I tym razem zostały docenione prace naszych dzieci. Wśród wyróżnionych znalazły się zdjęcia Natalii Dereszewskiej (kl.VI), Anielki Lipińskiej (kl.V) i Wiktorii Boniek (kl.VIa).

      Gratulujemy i liczymy na kolejne sukcesy.                                                                                    


      …kiedy Agata miała dwa lata,
kupił aparat Agaty tata…

A nasze pięciolatki sprytniejsze były,
poskładały, posklejały i samodzielnie sprzęt taki stworzyły.                                                                                    


      W ramach współpracy naszej szkoły z Pracownią Dydaktyki UMK w Toruniu uczniowie naszej szkoły biorą udział w zajęciach realizowanych na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi. Do tej pory uczniowie zostali zapoznani z systemem kształcenia na uczelni, mieli okazję zobaczyć jak wyglądają sale wykładowe i laboratoryjne.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach:
- Obserwatorium meteorologiczne – poznanie przyrządów pomiarowych na terenie ogródka meteo, gdzie dokonywali pomiarów parametrów pogodowych (temp., ciśnienie, ilość opadów, nasłonecznienie itp.) Uczniowie mieli możliwość odczytu danych z urządzeń znajdujących się na dachu budynku Wydziału.

- Muzeum Przyrodnicze – rożne działy tematyczne ( owady, ssaki afrykańskie, gady , skamieliny itp.) Osobne zajęcia poświęcone były zagadnieniu „Ptaki”, uczniowie pracowali z kartami pracy odszukując informacje w gablotach z okazami.

- Zaplecze hodowlane – ogród botaniczny – uczniowie w dwóch dużych szklarniach poznawali egzotyczne gatunki roślin ( w temp 27 oC i dużej wilgotności mogli poczuć się jak w tropikach, zwłaszcza, że na zewnątrz panowały temp. ujemne)

- Zajęcia z mikroskopami - poznajemy budowę mikroskopu, obserwacja preparatów roślinnych i zwierzęcych. Uczniowie sami wykonywali proste preparaty ( skórka cebuli).
                                                                                   


      25 września klasy piąte odwiedziły FORT IV w Toruniu. Pogoda i nastroje dopisywały. Uczniowie dowiedzieli się o tajemnicach i zwyczajach nietoperzy, poznali historię fortu, uczestniczyli w grach i zabawach plenerowych. Największą atrakcją okazały się podchody w zakamarkach twierdzy. Wycieczka zakończyła się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.


      …policjant to naprawdę nasz przyjaciel bliski,
przyjaciel, który myśli życzliwie o wszystkich…

Nie tylko myśli, ale chętnie rozmawia z najmłodszymi dziećmi. Cierpliwie objaśnia im drogowe zasady, poucza jak zachowywać się w życiu codziennym, a także… częstuje różnymi smakołykami. W ten sposób zachęca do pogłębiania wiadomości o ruchu drogowym, np. do zabawy zrobionymi przez siebie samochodami…                                                                                    


      Od dnia 17.09.2012 rozpoczyna działalność kółko piłkarskie.

Poniedziałek
14.30 - 15.30 klasy 4 i 5 chłopcy

Środa
15.30 - 17.00 klasy 1 i 2 chłopcy

Serdecznie zapraszamy!


      Szanowni Państwo !
Rodzice uczniów szkoły podstawowej, którzy maja również dzieci w budynku A (mała szkoła).
Nie może być tak, że Wasze dziecko idzie z budynku B (duża szkoła) do budynku A (mała szkoła) i tam czeka aż przyjedziecie po młodsze rodzeństwo, ponieważ :
- nie ma ono w budynku A opieki w czasie oczekiwania na przyjazd rodzica,
- tak małe dziecko nie może samo odebrać młodszego rodzeństwa.
- droga do budynku A prowadzi poprzez parking na którym w tych godzinach odbywa się intensywny ruch samochodów.
Jeśli jednak jest taka konieczność, aby dziecko doszło samo do budynku A to proponuję, aby wypisać zgodę na samodzielne wyjście z budynku B do budynku A, ale dopiero po telefonie rodzica do szkoły (56-692- 60-06) wtedy gdy jesteście już w budynku A i idziecie odbierać młodsze dziecko. Warto jednak, ze względu na bezpieczeństwo, po prostu odebrać starsze dziecko z budynku B ponieważ opieka w dużej szkole jest taka sama jak w małej szkole czyli trwa do godziny 17.00




     



      W niedzielę 12 kwietnia reprezentacja naszej szkoły do lat 11 rozpoczęła zmagania w turnieju Mini Mistrzostw Europy DEICHMAN w piłce nożnej. W tym roku gramy jako Holandia. Turniej potrwa osiem tygodni i zakończy się 10.06.2012 r. Więcej szczegółów na stronie www.kochamsport.pl .

deichman__01 deichman__02 deichman__03 deichman__04

kanapki_01 kanapki_02 kanapki_03 kanapki_04

      Jemy warzywa i owoce.
Kanapki sami robimy i zdrowo się żywimy,
wszystkie są pyszne i kolorowe, do zjedzenia gotowe.
kl. 0 i 0a


      15 kwietnia 2012 w Radziejowie odbył się XXXI Międzywojewódzki Festiwal Piosenki „Kolorowy Mikrofon”. Wśród 50 wykonawców Natalia Grzelak zajęła I miejsce w swojej grupie wiekowej. Natalia zdobyła również nagrodę Grand Prix dla najlepszego wokalisty festiwalu , w którym brały udział osoby do 20 lat. Otrzymała również nominację do finału festiwalu piosenki „Awans” w Żninie.

Natialia_Grzelak_6 Natialia_Grzelak_7

FR_01 FR_03 FR_09 FR_17 FR_18 FR_22

      Dnia 2 kwietnia 2012 uczniowie klas drugich i trzecich SP uczestniczyli w wyjątkowych zajęciach z języka francuskiego. Głównym punktem spotkania była rozmowa z zaproszonym gościem z Francji, dzięki czemu uczniowie mieli kontakt z żywym językiem. Ponadto mali frankofoni śpiewali, tańczyli, grali, rozwiązywali zadania interaktywne oraz słuchali bajki, a wszystko to po francusku.


      W dniach 26 i 27 marca 2012 r. w Warszawie w Polskiej Akademii Nauk odbyły się finały Ogólnopolskich Konkursów Polonistycznych: „Z poprawną polszczyzną na co dzień” i „Z ortografią na co dzień”. Szkołę godnie reprezentowali i otrzymali zaszczytny tytuł finalistów następujący uczniowie:
Anastazja Nocoń, Jakub Smyczyński, Weronika Dankiewicz, Filip Pietruszewski, Agata Pietrzak, Borys Rok, Zofia Rutkowska, Anna Wernerowicz, Maciej Studziński, Maria Bendykowska, Natalia Lewandowska, Wojciech Duś, Maja Rewer.
Wszystkim gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłości !
      Z przyjemnością zawiadamiamy też, że organizator i dyrektor konkursu „ Z poprawną polszczyzną na co dzień” p. Andrzej Michalski za rok 2010/2011 wyróżnił naszą szkołę logo: „ W naszej szkole dbamy o poprawną polszczyznę” oraz na ręce p. dyrektora Grzegorza Sieniawskiego przesłał list gratulacyjny następującej treści:

LIST_GRATULACYJNY polszczyzna_01 polszczyzna_02 torun_odznaka polszczyzna_03 polszczyzna_05

DE_01 DE_02 DE_03 DE_04 DE_05 DE_06 DE_07 DE_08 DE_09 DE_10 DE_11 DE_12

      Dnia 2 kwietnia 2012 Szkoła "Edukacja" wzięła udział w ogolnopolskim projekcie "Deutsch Wagen Tour" promującym naukę j. niemieckiego w Polsce.
Szczegóły i założenia programu na www.deutsch-wagen-tour.pl
Poniżej relacja lektora DWT z wizyty u nas.
      Lektorka DWT odwiedziła sympatycznych uczniów szkoły podstawowej w Toruniu. W szkole czekali już na nią nie tylko uczniowie, ale również przemiłe nauczycielki języka niemieckiego, rodzice jaki i dyrekcja. Uczniowie na powitanie przygotowali bardzo ciekawy program artystyczny, w którym pokazali, że nie tylko lubią język niemiecki, ale również swój wszechstonny talent. Najmłodsi uczniowie szkoły cieszyli się bardzo z nieco innej lekcji jezyka niemieckiego, dlatego też z wielkim zapałem i zaangażowaniem wykonywali rozmaite językowe zadania. A na zakoczenie kolejna miła niespodzianka, pyszny obiad w bardzo przytulnej stołowce szkolnej. Mogę tylko powiedzieć - wspaniała szkoła, cóż za miły dzień!


      Tego jeszcze nie było. Po szkolnych korytarzach przemykali wielcy tego świata: Napoleon, Ludwik XIV, Don Kichot, Jej Wysokość Królowa Elżbieta. Od czas do czasu słychać było tupot nóg tancerzy flamenco, w zgiełku londyńskich zabytków spotkać można było Sherlocka Holmes’a, a francuskie croisanty rozpływały się w ustach. Tak właśnie było: językowo i zabawnie.

dzien_jezykow_03 dzien_jezykow_04 dzien_jezykow_05 dzien_jezykow_07 dzien_jezykow_01 dzien_jezykow_02 dzien_jezykow_11 dzien_jezykow_22


„Cóż warte życie bez piosenki”
      W piątek 16 marca odbył się Festiwal Piosenki klas 0 i 0a. Wszyscy świetnie się bawili, śpiewali, grali na bębenkach, pałeczkach oraz pianinie. Na finał wszystkie dzieci zaśpiewały i zatańczyły.


      Dnia 15 marca 2012 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur”. Ponad 100 uczniów zmagało się z ciekawymi zadaniami matematycznymi w różnych kategoriach:
Najmłodsi (uczniowie klas II) w kategorii „Żaczek”
Uczniowie klas III-IV w kategorii „Maluch”
Uczniowie klas V-VI w kategorii „Beniamin”
Uczniowie klas I-III gimnazjum w kategorii „Kadet”





      Uczniowie klasy I gimnazjum na koniec nauki o cząsteczkowej budowie ciał wykonali kilka projektów poświęconych dyfuzji i osmozie. Zamieszczamy tu dwa projekty wykonane w postaci filmików. Inne projekty na ten sam temat mogły mieć formę muzyczną, literacką (mikroświat cząsteczek), plastyczną lub dramy. Projekty zostały w całości wymyślone i zrealizowane samodzielnie przez zespoły uczniowskie klasy I.





      13 marca 2012 r. uczniowie kl.3 i3b brali udział w projekcie "Dobre, bo polskie - charakterystyka wybranych regionów: kujawskiego i śląskiego".
Zajęcia zostały przeprowadzone przez studentki Pedagogiki Szkolnej UMK w Toruniu.
      Uczniowie zostali zapoznani z obrzędami i obyczajami panującymi na Śląsku i Kujawach. Dzieci poznały ludowe stroje, nie tylko kujawskie i śląskie, ale także lubuskie, łowickie, rzeszowskie i górali śląskich. Po nauce piosenki "Zasiali górale..." i odtańczeniu trojaka dzieci mogły spróbować tradycyjnych potraw z prezentowanych regionów, czyli kujawskiego żurku i klusek śląskich. Projekt zakończył się konkursem wiedzy o przedstawionych regionach

_____________________________________________________________________________________________________




      6 marca 2012 r. w Zespole Szkół nr 14 w Toruniu odbył się IV konkurs recytatorski pt. "Moje miasto". Czworo uczniów naszej szkoły udało się na podbój świata scenicznego. Młodym twórcom udało się zaistnieć i to w pierwszoplanowych rolach. Karolina Żyto zajęła pierwsze miejsce, Dominik Mierzejewski trzecie, a wyróżnienie otrzymała Agata Pietrzak. Nasze dzieci oprócz tego, że pięknie zaprezentowały się publiczności to zachowywały się fair play i oklaskiwały innych występujących. Do szkoły wrócili szczęśliwi i spełnieni. Dzieciom towarzyszył pan Żyto oraz wychowawcy Marta Bartoszyńska i Damian Droszcz.

_____________________________________________________________________________________________________




      Po raz kolejny naszą szkołę odwiedzili studenci z Liverpool University. Nasi goście prowadzili lekcje w języku angielskim, który okazał się mocną stroną naszych gimnazjalistów. Zadowoleni uczniowie będą kontynuować naukę angielskiego i czekają na kolejne spotkanie.

_____________________________________________________________________________________________________




      9 lutego nasza młoda drużyna piłkarzy klas I-III po dramatycznym finale wygrała VIII Halowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców. Filip Pietruszewski został wybrany najlepszym bramkarzem turnieju a Antoni Włodarczyk wywalczył tytuł najlepszego zawodnika.
Skład naszych złotych medalistów: Oleśków Adam, Trawicki Dawid, Sadowski Maksym, Pietruszewski Filip, Witt Marcel, Włodarczyk Antek, Kopaczewski Karol, Włodarczyk Kacper, Ciechan Michał, Polaszewski Mateusz

           
           




      Dnia 6.12.2011 odbyły się Mikołajkowe Zawody Gimnastyczne, w których wzięły udział dziewczynki uprawiające ten sport w naszej szkole. Wszystkie gimnastyczki „walczyły” na macie sportowej z dużym zaangażowaniem.
Dyplomy, słodkie medale i mikołaje z czekolady były nagrodą za wspaniałe występy.
... a jak pięknie ćwiczą widać na załączonych zdjęciach.

_____________________________________________________________________________________________________




      Prawie tysiąc uczestników z siedemnastu toruńskich szkół podstawowych bierze udział w kolejnej edycji niezwykle popularnego turnieju sportowego Jestem Sprawny, Sprawny Miś 2012. Uczniowie z klas 1-5 rywalizują o mistrzostwo Torunia, a także o zaszczyt reprezentowania grodu Kopernika w finałach wojewódzkich, które odbędą się na przełomie kwietnia i maja w Bydgoszczy.

_____________________________________________________________________________________________________






                                                   
                                                   


nasza szkołagaleriamoodle